WYCIECZKI   INFORMATOR   PRZEWODNIK   CZYTELNIA   GALERIE
przewodnik tatrzański

Tatry

dla każdego

Tatry
Artur Krupiński

przewodnik tatrzański
tel. 608-753-206

info@tatrydlakazdego.pl
Trzy Korony Informator

Wycieczki w Tatry

Do Morskiego Oka
Do Doliny Kościeliskiej
Na Halę Gąsienicową
Na Kasprowy Wierch
W podziemne Kościeliska

Wycieczki po Podtatrzu

Zakopane szlakiem autorów lektur szkolnych
Po Zakopanem
Spacer do Kuźnic

Tatrzańskie pielgrzymki

Śladami Jana Pawła II po Tatrach i Podhalu
Śladami Matki Bożej po Podhalu

Wycieczki w Pieniny

Na Trzy Korony i Sokolicę
Przez Wąwóz Homole na Wysoką
Spływ Dunajcem

Wycieczki zimowe

Wycieczki zimowe po Tatrach i Zakopanem

Wycieczka na Trzy Korony i Sokolicę

Popularna całodzienna wycieczka na najatrakcyjniejsze turystycznie szczyty w Pieninach. Wędrówka z Krościenka na Sokolicę i dalej Sokolą Percią przez Pieninki, spacer do ruin Pienińskiego Zamku i wejście na Trzy Korony.

„Maleńkie pasemko właściwych Pienin (pow. ok. 35 km. kw.), ciągnące się między Czorsztynem a Szczawnicą stanowi część Pienińskiego Pasma Skałkowego. Pasemko to zgromadziło na niewielkim skrawku przestrzeni takie bogactwo przyrody i tak różnorodny, niezwykły krajobraz, różny od wszystkich, które dotąd oglądaliśmy w czasie naszej wędrówki, że trudno nie nazwać Pienin największą osobliwością naszego krajobrazu o europejskim walorze”.

Władysław Krygowski

Wycieczkę na Trzy Korony i Sokolicę można przejść w podanej kolejności, lecz ze względu na duży ruch turystyczny, warto wędrować w odwrotnym kierunku — opisanym niżej. Pozwala to uniknąć kolejek przy wejściu na szczyty (zwłaszcza pod Trzema Koronami).

Krościenko nad Dunajcem

Wieś o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w dolinie Dunajca i Krośnicy. Krościenko miało prawa miejskie od 1348 r. (nadane przez Kazimierza Wielkiego, jako Crosno), Straciło je w 1932 r. w wyniku spadku liczby mieszkańców. W latach 1973-82 było częścią administracyjnie (i zupełnie sztucznie) utworzonego miasta Szczawnica-Krościenko. Krościenko jest doskonałą bazą do wycieczek w Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. Znajduje się tu siedziba dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego i Muzeum PPN z ciekawą wystawą przyrodniczą. Interesującym zabytkiem jest stojący w rynku kościół, przebudowany w stylu barokowym, ale z gotyckim prezbiterium z XIV w. (ciekawa polichromia z końca XVI w., „a na niej wiele śmiałych wątków o bardzo świeckim charakterze” (Władysław Krygowski). Także chrzcielnica, ufundowana przez króla Jana Olbrachta z 1493 r.

Na Sokolicę i Sokolą Percią przez Pieninki

Sokolica (747 m n.p.m.), szczyt w Pieninkach — części Pienin Właściwych. Obok Trzech Koron jest od zawsze (a na pewno od połowy XIX w.) najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych w Pieninach. Nazwa szczytu pochodzi (zapewne) stąd, że dawniej gniazdowały w nim sokoły. Na szczycie występują reliktowe sosny (najstarsza ma ok. 500 lat). Jedna z nich jest chyba najczęściej fotografowanym drzewem w Polsce... Południowe, skalne zbocza Sokolicy opadają stromo 300 metrów do przełomu Dunajca. Najwyższa skalna ściana pod szczytem ma 100 m wysokości — pokonali ją w 1960 r. krakowscy wspinacze. Szczyt jest wybornym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Właściwe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Wstęp na szczyt jest płatny — bilet upoważnia do wejścia w tym samym dniu na Trzy Korony. Wejście na Sokolicę prowadzi ścieżką ubezpieczoną poręczami. Sam szczyt także jest zabezpieczony.

Dalsza część szlaku to Sokola Perć, wiodąca przez Pieninki. Droga początkowo obniża się na przełęcz Sosnów, skąd wznosi się stromo zakosami na Czertezik (punkt widokowy). Dalej kieruje się w stronę Czerteża (774 m n.p.m.), najwyższego wzniesienia na szlaku. Tam Sokola Perć wchodzi na skalistą grań Ociemnego Wierchu i Białych Skał (czasem ekspozycja — wskazana ostrożność). Za Białymi Skałami szlak staje się łagodniejszy i doprowadza do szlaku z Krościenka na przełęcz Szopka.

Pieniński Zamek

Właściwie nie zamek, tylko ruiny zamku położonego pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w pobliżu Trzech Koron. Wybudowany w XIII w., w obronnym i położonym daleko na uboczu, w głębi gór miejscu. Zamek był niewielki i wtopiony w naturalne skalne grzbiety. Miał mury o długości 88 m i grubości 1 m (zbudowane z miejscowych skał wapiennych). Wyżej była zabudowa drewniana. Od zachodniej strony znajdowała się brama, pod nią piwnice i wykuta w skale cysterna, gdzie gromadzono wodę ze źródła. Za cysterną pozostałości kwadratowych fundamentów (baszta obronna). Zamek wybudowano najprawdopodobniej jako miejsce ostatniego schronienia, gdzie władca przeczekiwał napaść wroga. Zamek mógł zmieścić 100. osobową grupę uciekinierów i kilkudziesięciu żołnierzy załogi zamku. Według podań wybudował go Bolesław Wstydliwy dla swej żony św. Kingi. Jan Długosz wymienia zamek w kronikach jako Castrum Pyeniny. On też pisze, że rzeczywiście w zamku znalazła schronienie św. Kinga, uciekając z klasztoru w Starym Sączu przed Tatarami.

Zamek został zburzony w latach 1431-1433 (prawdopodobnie przez husytów). Od dawna był zwiedzany przez poszukiwaczy skarbów, prowadzono w nim amatorskie wykopaliska. W 1906 r. pieniński oddział Towarzystwa Tatrzańskiego wyznaczył szlak prowadzący do zamku. Podczas badań archeologicznych w latach 30. XX w. odkryto w zamku kości tura, żelazne groty strzał, ceramikę i resztki pomieszczenia z czerwoną podłogą.

Trzy Korony

Najwyższy szczyt Pienin Właściwych (982 m n.p.m. — najwyższym szczytem całych Pienin jest Wysoka 1050 m n.p.m., położona w... Małych Pieninach). Szczyt, jak sama nazwa wskazuje, tworzy pięć wapiennych turni: Okrąglica (najwyższa — na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami), Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica (wysunięta ku południu pod Okrąglicą i niższa o 80 m). Z niej, przed udostępnieniem głównego wierzchołka, oglądano panoramę. Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami. W 1834 r. pojawiła się nazwa Kronenberg (przetłumaczona jako Korona), a dopiero od 1860 r. pojawiła się obecna nazwa.

Na turni Nad Ogródki stał od 1933 r. totalizator opadowy, obsługiwany przez... pustelnika, mieszkającego w ruinach Pienińskiego Zamku (w drewnianym domku w tych ruinach). Pustelnik mieszkał tam do 1949 r.

Szczyt jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Pieninach. Z platformy na Okrąglicy doskonale widać, płynący 500 metrów niżej Dunajec, Sromowce Niżne, Czerwony Klasztor, Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

Z Trzech Koron najlepiej zejść na Przełęcz Szopka (in. Chwała Bogu), skąd albo z powrotem do Krościenka, albo (ciekawiej) Wąwozem Szopczańskim do Sromowców Niżnych.

Literatura:

  1. Stanisław Figiel, Zbigniew Ładygin, Joanna Markin, „Pieniny, Podhale, Orawa i Spisz”, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2005
  2. Władysław Krygowski, „Od Beskidu Śląskiego po Bieszczady”. Przewodnik, Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa 1977
  3. Józef Nyka, „Pieniny. Przewodnik”, Wydawnictwo Trawers, Latchorzew 2009

Aktualizacja: 15 kwietnia 2014 r.

© Artur Krupiński 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cennik
Oferta
Edukacja
Niepełnosprawni
Seniorzy
Pielgrzymki
Wycieczki
Informator
Przewodnik
Czytelnia
Galerie

REKLAMA